Kuum suvi tõi Eestisse uue liblika

 
Pruunikas-kollakas kirju-tumesilmik on Lätis juba üsna tuntud, Eestis aga seni teadmata liblikaliik. Soojade õhuvoolude tõttu on uus liblikas aga lõpuks ka Pärnumaale ja Ruhnu saarele jõudnud. Seda suure tõenäosusega erakordselt sooja suve tõttu.
 
"Selline meie jaoks tavatult soe suvi kindlasti aitab lõunapoolsematel liikidel siia levida," selgitas Tartu Ülikooli entomoloog ja uue liblikaliigi leidja Andro Truuverk.
 
Kas see tähendab, et me võime siin lähiaastatel oodata neid veel ja järjest rohkem? "Ööliblikaid kindlasti, päevaliblikatega on natuke keerulisem," lausus ta.
 
Kui uusi ööliblikaid lisandub Eesti faunasse pea igal aastal, siis uus päevaliblikas avastati viimati rohkem kui kakskümmend aastat tagasi. Seega võib kirju-tumesilmiku leidmist pidada üsnagi haruldaseks.
 
"Eestist on teada umbes 1000 liiki suurliblikaid, koos pisiliblikatega kokku 2000. Kui me võtame nii, et päevaliblikad kuuluvad suurliblikate hulka ja see sama kirju-tumesilmik oli 114. päevaliblika liik Eestile, siis see näitab seda, et umbes üks üheksale on see suhe, see tõenäosus. Et kuna ööliblikaid on lihtsalt nii palju rohkem, siis nad jõuavad siia ka suurema tõenäosusega," rääkis Tartu Ülikooli loodusmuuseumi peaspetsialist Truuverk.
 
Loe ja vaata pikemalt ERR Novaatorist.