Loodusmuuseumi augusti objektiks on laevuke Nautilus pompilius

Avaldatud 08.08.2017

Loodusmuuseumi veebilehel saab augustis uurida harilikku laevukest (Nautilus pompilius), fossiili, kelle esivanemad ilmusid Maale umbes 500-550 miljonit aastat tagasi.

Nautilus pompilius on väliskojaga peajalgne, üks neljast lähisliigist, kes elab Indo-Hiina meredes kuni 700 meetri sügavusel. Nautilus pompiliuse eluviisidest teatakse väga vähe. Ilus koda ahvatleb aga suveniirikütte ning tema populatsioon on tugevalt ohustatud. Tänapäeval on laevuke võetud kaitse alla ja kojaga äritsemine on rahvusvaheliselt reguleeritud.

Juba 1808. aastal oli loodusmuuseumi kogudes mitmeid Nautiluse liike, kuid praegu ei saa enam kindlaks määrata, kas tegemist on sama eksemplariga.

Laevukest ja teisi Tartu ülikooli loodusmuuseumi haruldasi objekte saab 3D-mudelina uurida veebilehel http://www.natmuseum.ut.ee/et/kuu-objekt/

Tartu ülikooli loodusmuuseum on Eesti vanim muuseum, mis sai alguse 1802. aastal ülikooli Naturalienkabinett’ina. Unikaalseid muuseumieksponaate tutvustava virtuaalnäitusega tähistab loodusmuuseum oma 215. aastapäeva.

Projekti toetab Eesti Kultuurkapital.        

Lisainfo: Reet Mägi, Tartu ülikooli loodusmuuseumi näituste ja loodushariduse osakonna juhataja, 504 0826, reet.magi@ut.ee