Meie näitused mujal

01. november 2018 - 31. jaanuar 2019
Elva Gümnaasiumis (Puiestee 2)
Näituse külastamine palume eelnevalt kokku leppida Elva Gümnaasiumiga telefonil 5251 899.


Milline on Eesti loodus täna? Aga milline on meie loodus 100 aasta pärast? Kas sinu kodukandis kasvab siis veel lõhnav maarjahein või meelespea?

Eesti Vabariigile 100. aastapäevaks tehtud kingituse – Eesti taimevaramu – koostamisse kaasati koolinoori ja nende õpetajaid üle Eesti. Taimevaramu, mida säilitatakse järeltulevatele põlvedele herbaariumina, aitab teadlastel uurida, millised muutused toimuvad meie looduses pikemal ajaperioodil. Näitus tutvustab nii noorte kodukandi taimestikku kui ka nende panust teadusesse.

Noored õppisid 2017. aasta suvel paremini tundma oma kodukohta ja selle loodust, korjates kodu ja kooli lähedalt taimi ning valmistades neist herbaariume. "Kui hakkasime täpsemalt vaatama, alles siis märkasime, kui palju erinevaid taimi on väikesel maa-alal ja kui väheseid neist me tunneme. Kõik ei olegi lihtsalt hein või muru või lill," tõdesid Kääpa põhikooli õpilased.

Eesti taimevaramu loomises osales 69 õpilast ja 13 õpetajat 11 koolist. Taimevaramusse lisati 173 herbaarlehte. Näitus tutvustab nii koolinoorte kodukandi taimestikku kui ka õpilaste panust teadusesse. Taimi korjasid ja herbaariume valmistasid õpilased ise. Taimi aitasid määrata ja infot andmebaasi sisestada õpetajad ja Tartu Ülikooli botaanikud. Herbaarlehti säilitatakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumi botaanikakogudes ning andmed on avalikult kättesaadavad portaalis eElurikkus (elurikkus.ut.ee).

Eesti taimevaramu idee algatasid Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Kaasa aitasid Eesti Loodusmuuseum, Tallinna Botaanikaaed, Eesti Maaülikool ja Keskkonnaamet.

Projekt viidi ellu koostöös sihtasutusega Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja EV100 korraldustoimkonnaga.

Näituse koostajad

Kuraatorid: Tiiu Kupper, Inge Kukk, Eva-Liisa Orula
Eksperdid: Tiiu Kupper, Ülle Reier, Kai Vellak
Kujundaja: Margot Sakson
Illustratsioonid: Sven Orav
Teostus: Salibar

Lisainfo:
Tartu Ülikooli loodusmuuseum
Tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee