Seenenädal tõstab fookusesse seened nii Okeaaniast kui Otepäält

Avaldatud 31.08.2017

5.-9. septembrini toimub Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ja botaanikaaias traditsiooniline seenenädal, mille raames räägitakse põnevaid reisimuljeid seeneekspeditsioonidest Aasias ja Okeaanias, käiakse koos mükoloogidega Lõuna-Eesti metsades seeneretkel ning kogutud saaki esitletakse iga-aastasel seenenäitusel.

Seenenädala peakorraldaja bioloog Külli Kalamees-Pani hinnangul on tänavune seenesaak Eestis igati korralik. "Ilmastik on seenekasvuks olnud soodne. Metsast võib leida juba näiteks kitsemampleid, lambatatikuid, soopilvikuid ja kasepuravikke. Just praegu on saabumas suur puraviku puhang. Punast ja valget kärbseseent ma sellel aastal veel näinud ei ole," kommenteerib Kalamees-Pani.

Seenenädal püüab inspireerida inimesi mõtlema seentest ka üldisemalt. Nii saab Tartu ülikooli botaanikaaias kahe päeva jooksul avastada puudel ja kändudel kasvavaid seeni. Eksootikat lisab nädalasse loodusõhtu, kus räägitakse Tartu ülikooli mükoloogide seeneproovide korjamise seiklustest sellistes eksootilistes riikides nagu Iraan, Malaisia, Taiwan või Paapua Uus-Guinea.

Nädala naelaks on loodusmuuseumi traditsiooniline seenenäitus, kus esitletakse tänavuse seeneretke saaki. Näitusel on kohapeal ka mükoloogid, kes jagavad seenenõu ja aitavad vajadusel seeni määrata.

Loodusmuuseumi septembrikuu objektiks on seenenädala auks Nikolai Witkowski suure sirmiku (Macrolepiota procera) mudel, millega saab tutvuda lehel http://www.natmuseum.ut.ee/et/kuu-objekt.

Täpsemat infot seenenädala ürituste kohta saab lugeda lehelt http://www.natmuseum.ut.ee/et/seenenadal-2017.

Info:
Külli Kalamees-Pani
TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia loodushariduse koordinaator
Tel 5342 5101
kulli.kalamees-pani@ut.ee