Gottfried Albrecht Germanni märk

Foto: Marje Eelma

Eesti vanim muuseum, Tartu Ülikooli loodusmuuseum tähistas 2022. aasta kevadel 220. aastapäeva. Väärika sünnipäeva puhul loodi esmakordselt välja antav Gottfried Albrecht Germanni märk. Aumärgiga tunnustatakse loodusmuuseumi ja botaanikaaia töötajaid ning isikuid väljastpoolt loodusmuuseumi ja botaanikaaeda, kes on andnud silmapaisva panuse asutuse arengule ja eesmärkide täitmisele. Esimesed märgid andis üle Eesti Vabariigi president Alar Karis 25. aprillil Tartu Ülikooli loodusmuuseumis.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumile pandi alus 1802. aastal loodusteaduste professuuri juurde kuuluva loodusloo kabineti asutamisega, aasta hiljem loodi botaanikaaed. Toona Tartu Ülikoolis loodusteaduste professorina töötanud Gottfried Albrecht Germann nimetati mõlema asutuse esimeseks direktoriks. Gottfried Albrecht Germannist on säilinud Carl Christian Vogel von Velsteini maal, millel on Germanni portree jäädvustatud koos sinilaup-amatsoonpapagoiga. Muuseumikogus on säilinud sinilaup-amatsoonpapagoi vana topis, mille päritolu pole teada, ent tegemist võib olla isendiga, kes istub Germanni portreel tema käel. Ajapikku on Germanni sulelisest kaaslasest saanud tema tunnusmärk.

Gottfried Albrecht Germanni märk on 27 mm pikkune titaanist rinnamärk, mis kujutab stiliseeritud papagoisulge. Märgi viimistluses on kasutatud kahte erisuunalist rihvpinda, märk on anodeeritud sinakasroheliseks. Tagaküljele on käsitsi graveeritud märgi number. Gottfried Albrecht Germanni märgi autor on kunstnik Kärt Maran.
 

Gottfried Albrecht Germanni märgi kavalerid

2022

märk nr 1 – Mare Isakar, geoloogiliste kogude peavarahoidja
märk nr 2 – Jaan Kotter, aednik
märk nr 3 – Aivo Tamm, muuseumipedagoog