JÄÄB ÄRA! Loodusõhtu Jonne Kottaga "Mere võõrliigid ja muutuv kliima"

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi loodusõhtu „Mere võõrliigid ja muutuv kliima ehk miks teadlased endiselt käivad ekspeditsioonidel“ on pühendatud meredele ja kliimamuutustele maakera erinevates paikades. Loodusõhtu merebioloogi Jonne Kottaga toimub 25. märtsil kell 18.

Sel korral on loodusõhtu seotud rahvusülikool 100. aasapäevale pühendatud näitusega „MAAILM SELJAKOTIS. 100 aastat loodusteaduslikke ekspeditsioone“. Näitusel eksponeeritud teadlane Jonne Kotta tuleb rääkima oma tegemistest – vaatleb põgusalt merede olukorda meie kiirelt muutuvas maailmas. Kuidas avalduvad kliimamuutused maakera erinevates nurkades: Antarktikas, Arktikas, Austraalias, Aasias, Ameerikas ja Euroopas.

„Ettekande fookuses on peamiselt madalmeri ja selle elustik, kuid kuna merede ökosüsteemid on üksteisega tihedalt läbi põimunud, siis on vaatluse all ka kogu regionaalne kliimasüsteem. Muutuva kliima kaasproduktiks on võõrliikide massiline sisseränne mere ökosüsteemidesse. Võõrliigid käivitavad ennustamatuid protsesse, sest tekivad ju täiesti uued toitumissuhted,“ sõnas Kotta ja lisas, et ettekandes seletab, kuidas on hiljuti Läänemerre saabunud võõrliigid ümarmudil ja rändkrabi mõjutanud meie rannikumere elustikku.

Loodusõhtul tuleb juttu ka värskelt loodud veebipõhisest otsustustoest, mille abil saavad mereressursside majandajad ja poliitikud teha jätkusuutlikke keskkonda puudutavaid otsuseid. See on suurepärane näide, kuidas tippteadust on koheselt võimalik kasutada ka ühiskonna ees seisvate suurte keskkonnakaitseliste väljakutsete lahendamisel.

Loodusõhtu „Mere võõrliigid ja muutuv kliima ehk miks teadlased endiselt käivad ekspeditsioonidel“ toimub 25. märtsil kell 18 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis (Vanemuise tn 46, Tartu). Ootame kuulama kõiki huvilisi!

Pilet 3 eurot.

Loodusõhtut aitab korraldada SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Leia sündmus ka Facebookist.
 

Lisainfo:
TÜ loodusmuuseum
tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee

Kolmapäev, 25. Märts 2020 - 18:00 kuni 20:00