Mükoloogilised kogud


Tartu Ülikooli mükoloogilises kogus (fungaariumis; rahvusvaheline akronüüm TUF) talletatakse kuivatatud seeni ja samblikke. Valdava osa säilikutest on kogunud Tartu Ülikooli teadlased teadustööde ja -ekspeditsioonide käigus, väiksema osa moodustavad välis- ja harrastusteadlaste annetatud eksemplarid. Mükoloogiline kogu leiab aktiivset rakendust nii Eesti kui välismaa teadlaste töös. Siin säilitatavat materjali kasutatakse fungistiliste, taksonoomiliste, looduskaitseliste jm. uuringute ning ülevaadete koostamisel.

Meie kogudes talletatakse ligikaudu:

-   18 000 kuivatatud seent

-   90 000 samblikku

Nende hulgas on 207 tüüpeksemplari, millest 45 on holotüübid.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi samblike kogu on suurim samblike kogu Eestis. Kogu täpne asutamisaeg on teadmata, kuid vanimad talletatavad samblikud on pärinevad 1860-test. Seente ja samblike kogu mahukaima osa moodustavad Eestist kogutud isendid, millele on viimastel aastatel lisandunud hulgaliselt materjali mitmelt poolt maailmast. Samblike kogus on märkimisväärne osa prof. Hans Trassi (1928-2017), tema kolleegide ning tudengite poolt endise NSVL territooriumile tehtud teadusekspeditsioonidelt (Kaug-Ida, Baikali ümbrus, Kuriili saared, Kesk-Aasia, jm.) kaasa toodud materjalidel.

Lisaks seentele ja samblikele säilitatakse mükoloogilises kogus ka tuntud harrastusmükoloogi Nikolai Witkowsky (1868-1948) joonistusi seentest ja elusuuruses seenemulaaže. Samuti talletatakse uurijate välipäevikud ja -märkmed ning ekspeditsioonidel kasutatud kaarte.

Mükoloogiline kogu andmebaasis ETIS on leitav SIIN.

Mükoloogiline kogu eElurikkuse andmeportaalis on leitav SIIT.

Mükoloogilise kogu juhend on SIIN.

ELUS Eesti mükoloogiaühing.

Kontakt:
Ravila 14a (Chemicumi õppehoone), 50411, Tartu (seente kogu)
Lai 38 (TÜ Botaanikaaia territoorium), 51005, Tartu (samblike kogu)
fungarium@ut.ee