Meie näitused mujal

26. aprill30. oktoober 2019 

näitus „MAAILM SELJAKOTIS. 100 aastat loodusteaduslikke ekspeditsioone“ 

KUS? Tallinna Loomaaed keskkonnahariduskeskus (Ehitajate tee 150)

„Maailm on väärt, et teda enam kui kord avastatakse“ – need president Lennart Meri sõnad on motoks Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitusele, mis annab ülevaate Eesti loodusteaduse arengusuundadest viimase sajandi jooksul nähtuna läbi ekspeditsioonide. Näitusele valitud lugudest selgub, kuidas kujunevad loodusteaduslikel retkedel kogutud materjalide ja teadmiste abil ideed liigirikkuse ja looduskeskkonna säilitamiseks.

Näituse kuraatorid on Inge Kukk ja Andro Truuverk, kujundajad Silver Vahtre ja Margot Sakson. Multimeedialahendused teostasid Allan Zirk, Marko Peterson ja Timo Piirmann. Ekspertidena panustasid Mare Isakar, Urmas Kõljalg, Kadri Põldmaa, Ülle Reier, Villu Soon, Ave Suija, Kai Vellak.  Näituse teostas Salibar. Näituse valmimist toetasid Kultuuriministeerium ja Eesti Kulturkapital.

 

30. mai30. september 2019

näitus "Eesti taimevaramu"

KUS? Pernova hariduskeskuse loodusmaja (Tammsaare pst 57, Pärnu)

Pernova loodusmaja on avatud: T-R 10.00-18.00; L 10.00-16.00; E,P suletud

Külastamine loodusmaja piletiga

Milline on Eesti loodus täna? Aga milline on meie loodus 100 aasta pärast? Kas sinu kodukandis kasvab siis veel lõhnav maarjahein või meelespea?

Eesti Vabariigile 100. aastapäevaks tehtud kingituse – Eesti taimevaramu – koostamisse kaasati koolinoori ja nende õpetajaid üle Eesti. Taimevaramu, mida säilitatakse järeltulevatele põlvedele herbaariumina, aitab teadlastel uurida, millised muutused toimuvad meie looduses pikemal ajaperioodil. Näitus tutvustab nii noorte kodukandi taimestikku kui ka nende panust teadusesse.

Noored õppisid 2017. aasta suvel paremini tundma oma kodukohta ja selle loodust, korjates kodu ja kooli lähedalt taimi ning valmistades neist herbaariume. "Kui hakkasime täpsemalt vaatama, alles siis märkasime, kui palju erinevaid taimi on väikesel maa-alal ja kui väheseid neist me tunneme. Kõik ei olegi lihtsalt hein või muru või lill," tõdesid Kääpa põhikooli õpilased.

Eesti taimevaramu loomises osales 69 õpilast ja 13 õpetajat 11 koolist. Taimevaramusse lisati 173 herbaarlehte. Näitus tutvustab nii koolinoorte kodukandi taimestikku kui ka õpilaste panust teadusesse. Taimi korjasid ja herbaariume valmistasid õpilased ise. Taimi aitasid määrata ja infot andmebaasi sisestada õpetajad ja Tartu Ülikooli botaanikud. Herbaarlehti säilitatakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumi botaanikakogudes ning andmed on avalikult kättesaadavad portaalis eElurikkus (elurikkus.ut.ee).

Eesti taimevaramu idee algatasid Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Kaasa aitasid Eesti Loodusmuuseum, Tallinna Botaanikaaed, Eesti Maaülikool ja Keskkonnaamet.

Projekt viidi ellu koostöös sihtasutusega Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja EV100 korraldustoimkonnaga.

Näituse koostajad

Kuraatorid: Tiiu Kupper, Inge Kukk, Eva-Liisa Orula
Eksperdid: Tiiu Kupper, Ülle Reier, Kai Vellak
Kujundaja: Margot Sakson
Illustratsioonid: Sven Orav
Teostus: Salibar

Lisainfo:
Tartu Ülikooli loodusmuuseum
Tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee