Näitus „Hirmus kallis maapõu“

Foto: Andres Tennus

31. jaanuar 2019 - 31. oktoober 2019
Avatud T-P kella 10.00-18.00
Tartu Ülikooli loodusmuuseumis (Vanemuise 46)
Külastamine muuseumipiletiga

Elu maavaradeta ei ole tänapäeval mõeldav. Maapõuest kaevandatavaid maake ja mineraale kasutatakse kõikjal – tööstuses, põllumajanduses, meditsiinis, infotehnoloogias ja mujal. „Maavarade kaevandamisega kaasnevad alati keskkonnamõjud, seda oleme Eesti põlevkivitööstuse puhul juba aastakümneid näinud. Kui me räägime näiteks fosforiidist ja haruldasi muldmetalle sisaldavat graptoliitargilliist, siis need ei ole erandid. Inimene on saanud targemaks, ta oskab mõjusid ja ohte ette näha ning mineviku kogemuste põhjal tuleb tulevikus ka tegutseda,“ sõnas näituse idee autor ja peaekspert Erik Puura.

Ta lisas, et mõned ained võivad olla tervisele ohtlikud ka looduslikult maapõues peitunult. See ei vasta tõele, et kõik tehislik on alati halb ja kõik looduslik hea. „Üheks selliseks on Eestiski piirkonniti maapõuest immitsev radioaktiivne gaas radoon, mis hoonete siseruumidesse kogunedes on tervisele väga ohtlik,“ sõnas Puura.

Kuid on ka aineid, näiteks fluor, mida inimese organism vajab teatavas koguses ning mille ohtlikkus ilmneb alles peale teatava piirnormi ületamist. Ka siin võib kõrge looduslik fluorisisaldus põhjavees olla tervisele ohtlik.

Näitust aitasid loodusmuuseumil koostada Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi geoloogia osakond ning maapõueressursside arenduskeskus MAREK koos mitme ettevõtte ja infotehnoloogiaspetsialistiga.

Näituse koostajad:
Kuraator: Kairi Põldsaar
Idee autor ja näituse peaekspert: Erik Puura, keskkonnateadlane ja Tartu Ülikooli arendusprorektor
Kujundus: Jüri Lõun, loovagentuur Pult
Multimeedia: BOP Animation, RehaRake
Projektijuht: Reet Mägi

Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse maapõue programm.

Geoloogiamäng üksi mängijale asub SIIN

Geoloogiamäng mitmele mängijale, mida soovitame kasutamiseks geoloogiatundides asub SIIN

Lisainfo:
Kairi Põldsaar, TÜ geoloog ja teaduse populariseerija, näituse kuraator, tel 58330832, kairi.poldsaar@ut.ee
Erik Puura, keskkonnateadlane ja TÜ arendusprorektor, näituse idee autor ja peaekspert, tel 5069882, erik.puura@ut.ee