Näitus "Hirmus kallis maapõu"

10. juulist 2020-25.oktoobrini 2020

Näitus "Hirmus kallis maapõu"

KUS? Eesti Kaevandusmuuseumis

10. juulist 2020 on Eesti Kaevandusmuuseumis eksponeeritud Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi  näitus „Hirmus kallis maapõu”, mis toob vaatajate ette maapõues peituvate kivimite ja mineraalide vastuolulisuse loomuse. Näituselt saab teada, miks on maavarad kasulikud, aga ka millisel juhul võivad need meile olla hoopiski ohtlikud ning mida peaks maapõues peituvast teadma, et hoida nii oma kui ka keskkonna tervist.

Elu maavaradeta ei ole tänapäeval mõeldav. Maapõuest kaevandatavaid maake ja mineraale kasutatakse kõikjal: tööstuses, põllumajanduses, meditsiinis, infotehnoloogias ja mujalgi. „Maavarade kaevandamisega kaasnevad alati keskkonnamõjud, seda oleme Eesti põlevkivitööstuse puhul juba aastakümneid näinud. Kui me räägime näiteks fosforiidist ja haruldasi muldmetalle sisaldavast graptoliitargilliidist, siis need ei ole erandid,” sõnas näituse idee autor ja peaekspert Erik Puura. „Inimene on saanud targemaks, ta oskab mõjusid ja ohte ette näha ning mineviku kogemuste põhjal tuleb tulevikus ka tegutseda.”

Puura sõnutsi võivad mõned ained olla tervisele ohtlikud ka looduslikult maapõues peitunult. Ei vasta tõele, et kõik tehislik on alati halb ja kõik looduslik hea. „Üheks selliseks on Eestiski piirkonniti maapõuest immitsev radioaktiivne gaas radoon, mis hoonete siseruumidesse kogunedes on tervisele väga ohtlik,” märkis ta.

Kuid on ka aineid – näiteks fluor –, mida inimese organism vajab teatavas koguses ning mille ohtlikkus ilmneb alles peale piirnormi ületamist. Näiteks võib põhjavee kõrge looduslik fluorisisaldus olla tervisele ohtlik.

Proovi ka näituse jaoks valminud geoloogiamänge:

Lisainfo näituse kohta siin.

Näitus „Hirmus kallis maapõu” on Eesti Kaevandusmuuseumis avatud kuni 25.oktoobrini 2020.

Lisainfo:
TÜ loodusmuuseum
tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee