Näituse "Elurikas Emajõgi" avamine

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia näitus „Elurikas Emajõgi“ tutvustab armastatud Emajõge, tema elupaikade mitmekesisust, liikide kaitset ning ajaveetmise võimalusi inimestele. Näitus avatakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumi õppeklasside galeriis 31. jaanuaril kell 16:00 ja jääb uudistamiseks 28. juunini 2020.

„Tartlastele armas Emajõgi on olnud üheks Tartu sümboliks, millest on alati peetud lugu. Näituse ekspositsioon uuribki elupaikade keskkonnaseisundit ja muutusi sõltuvalt looduslikest ning inimtekkelistest teguritest. Näitus käsitleb ökosüsteemi teenuste (looduse hüvede) kontseptsiooni, Emajõe piirkonna loodusväärtusi ja aitab kaasa säästva arenguga kooskõlas olevate looduskasutuse väärtushinnangute levitamisele,“ sõnas näituse kuraator ja loodushariduse koordinaator Külli Kalamees-Pani. Ta lisas, et näitusel saab ka nuputada – määrata kotkasulgi ja angerja vanust, uurida Emajõe keskkonnaseisundit ning koostada toiduahelat.

Emajõe keskkonnast ja selle muutusest kõnelev interaktiivne mänguline ülesanne „Milline on Emajõe tulevik?” annab külastajale võimaluse otsida vastuseid jõe ja ümbritsevate elupaikade ning nende kaitse küsimustele ja läbi mängida Emajõe erinevaid tuleviku võimalusi. Näitusel saab vaadata videosid „Emajõe ökosüsteemi teenused“ ja „Kalakotka pesaelu“ ning uurida Emajõe valgala interaktiivset kaarti Võrtsjärvest Peipsini.

Näituse kuraator on Külli Kalamees-Pani, idee autor Vallo Mulk, projektijuht Reet Mägi, kujundaja Margot Sakson, keeletoimetaja Sigrid Ots (MTÜ Keelevaatleja). Näitust aitasid koostada eksperdid ja koostööpartnerid: Einar Kärgenberg (Eesti Loodushoiu Keskus), Sirje Vilbaste (Eesti Maaülikool), Urmas Sellis (Kotkaklubi), Kai Kimmel (Eesti Märgalade Ühing), Jaak Albert Metsoja (Looduskaitseühing Kotkas), Maidu Silm (Eesti Maaülikool) Külli Kalamees-Pani (TÜ loodusmuuseum). Kalakotka pesaelu video: Kotkaklubi, Eesti Ornitoloogiaühing.

Emajõe ökosüsteemi teenuste video: Veljo Runnel, Sergei Põlme (OÜ Fixer). Emajõe valgala interaktiivne kaart: teostus TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia elurikkuse digiarhiivide töörühm, andmed eElurikkus ja PlutoF. Interaktiivne õppemäng: Einar Kärgenberg, Ivar Tamm, näituse töörühm. Näituse teostus on firmalt OÜ Autoreklaam.

Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Näitus jääb Tartu Ülikooli loodusmuuseumis avatuks 28. juunini 2020. Näituse külastamine on tasuta. Kõik huvilised on oodatud!

Lisainfo:
TÜ loodusmuuseum
tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee

Reede, 31. Jaanuar 2020 - 16:00 kuni 18:00