Näituse "Hirmus kallis maapõu" avamine

Foto: Jarek Jõepera

31. jaanuaril kell 16 avatakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumis näitus „Hirmus kallis maapõu“, mis räägib maapõues peituvate kivimite ja mineraalide vastuolulisusest – kuidas nad on inimesele kasulikud, aga võivad ka inimese tervisele kahjulikult mõjuda.

Elu maavaradeta ei ole tänapäeval mõeldav. Maapõuest kaevandatavaid maake ja mineraale kasutatakse kõikjal – tööstuses, põllumajanduses, meditsiinis, infotehnoloogias ja mujal. Maavarade kaevandamisega kaasnevad alati ka keskkonnamõjud, seda oleme Eesti põlevkivitööstuse puhul juba aastakümneid näinud. On ka aineid, näiteks fluor, mida inimese organism vajab teatavas koguses ning mille ohtlikkus ilmneb alles peale teatava piirnormi ületamist. 

Näitus „Hirmus kallis maapõu“ räägib sellest, mida igaüks meist peaks teadma vastuolulistest mineraalidest ja kivimitest, et keskkonda ja oma tervist hoida.

Näitust aitasid loodusmuuseumil koostada Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi geoloogia osakond ning maapõueressursside arenduskeskus MAREK koos mitme ettevõtte ja infotehnoloogiaspetsialistiga.

Näituse koostajad:
Kuraator: Kairi Põldsaar
Idee autor: Erik Puura, keskkonnateadlane ja Tartu Ülikooli arendusprorektor
Kujundus: Jüri Lõun, loovagentuur Pult
Multimeedia: BOP Animation, RehaRake
Projektijuht: Reet Mägi

Näitus jääb avatuks 31. jaanuarist 31. oktoobrini 2019 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis. Näituse külastamine muuseumipiletiga. 

Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse maapõue programm.

Lisainfo:
Kairi Põldsaar, TÜ geoloog ja teaduse populariseerija, näituse kuraator, tel 58330832, kairi.poldsaar@ut.ee

Erik Puura, keskkonnateadlane ja TÜ arendusprorektor, näituse idee autor, tel 5069882, erik.puura@ut.ee

Neljapäev, 31. Jaanuar 2019 - 16:00 kuni 17:00