Pidunädalal asetatakse loodus sündmuste keskmesse

Foto: Tartu Ülikooli loodusmuuseum
9.5.2022

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja loodusteaduste valdkond tähistavad sel nädalal 220. aastapäeva pidunädalaga, 9.–14. maini. Täna pärastlõunal avati pidulikult sünnipäevanädal ja välinäitus.

Loodusmuuseumi pere kogunes täna pärastlõunal Vanemuise tn 46 hoone ette, et avada pidulikult sünnipäevanädal ja välinäitus „Loodusmuuseum ja loodusteadused 220“, millel rulluvad lahti loodusmuuseumi lugu ja põnevad leiud muuseumi kogudest. Pidunädala avas Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg mõtisklusega, mis on loodusmuuseum – see on 220 aasta pikkuse ajaloo ja teaduse kohtumispaik.

Seejärel võtsid Lemoot kompanii koos Just Tantsukooli õpilastega hetke tõlgendada 220 aasta pikkust ajalugu: näituse eest langes valge loor, millesse mässiti ükshaaval kõik tantsijad, misjärel taas üksteise järel pääseti lenneldes puntrast vabaks. Lühikese tantsukava järel tutvustas pidunädala sündmuste kuraator Margus Kasterpalu toimuvaid sündmusi ja esinejaid. Esimesed lavale astujad on kirjanik Tõnu Õnnepalu ja näitleja Pääru Oja.

Eesti vanima muuseumi, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi südameks on Eesti mõjuvõimsam seinamaal – hoonesse sisenedes avaneb vaatajale Ilmar Malini seinamaal „Strata vitae“. Loodusele ja inimese teadmisjanule kummarduse tegev pannoo asetatati sündmuse keskmesse. Tantsijad kutsusid külalised tuppa, et tantsukeeles mõtiskleda looduse, kasvamise ning arenguelu üle, taustal ellu äratatud Malini maal. Tantsijad tõstatasid küsimused, kust me oleme tulnud, kuhu me läheme ning kas loom, lind ja inimene saavad koos edasi minna. Tantsiti Robert Jürjendali loo „Kõik kestab edasi“ järgi.

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ning loodus- ja täppisteaduste valdkond tähistavad 9.–14. maini 220. aastapäeva. Pidunädalal toimuvad loodusega seotud sündmused ja konverentsid. Kogu pidunädala kavaga on võimalik tutvuda loodusmuuseumi kodulehel. Muuseumile ja valdkonnale, mis on omavahel tihedalt põimunud ja seisavad ühtsete väärtuste eest, pandi alus aastal 1802.

Avamisel tantsisid: Johhanna Anett Toomel, Helle Mari Toomel, Juula Põllu, Helena Veersalu, Anna Ida Maria Kook, Mirjam Vilu, Annabrit Tätte, Iiris Helin Västrik, Marie Elise Kanarik, Riin Värton

Lisateave:
Tartu Ülikooli loodusmuuseum