Rändnäitus Antarktika 200 “Valge mandri kutse – Admiral Bellingshauseni mereretk”

Foto: CJ Kask

7. juuli - 1. november 2020
Avatud T-P kella 10.00-18.00
Tartu Ülikooli loodusmuuseumis (Vanemuise 46)
Külastamine muuseumipiletiga

28. jaanuaril 1820 ehk 200 aastat tagasi märkas Saaremaalt pärit baltisakslane, Vene admiral Fabian Gottlieb von Bellingshausen Antarktist. Selle mereajaloo suursündmuse tähistamiseks korraldasid SA Eesti Meremuuseum ja MTÜ Thetis Ekspeditsioonid mereretke, mille ettevalmistustest ja reisil kogetust on valminud ülevaatlik rändnäitus.

„Näitus räägib Antarktika 200 ekspeditsiooni loo laeva polaarlaevaks kohandamisest kuni Antarktikas purjetamiseni. Ülevaate saab erinevatel teemadel aset leidnud teadusseminaridest, mis toimusid mitmel pool Euroopas ja Lõuna-Ameerikas ning ka teadusandmetest, mida laeval koguti kogu retke vältel, ent samas ka näiteks kunstist, mis laevareisil sündis,“ sõnas näituse peakuraator ja Eesti Meremuuseumi juhatuse liige Urmas Dresen.

“Laevalt koguti tolmu- ja veeproove, mis panustavad mitmeti Eesti teadlaste uurimistöösse ning on tänuväärne uurimismaterjal,” lisas populaarteaduslikul ekspeditsioonil üks osalenu, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg.

11. juulil 2019 alanud mereretk heiskas purjed Kroonlinnas sarnaselt admiral Bellingshausenile 200 aastat tagasi. Laevaks valiti 1984. aastal Hollandis ehitatud Jongert 24 tüüpi terasest mootorpurjelaev, millele anti nimeks S/Y Admiral Bellingshausen. Laev mahutas korraga 12 inimest. Reisi vältel sõitis laevaga üle 100 meeskonnaliikme, teadlase, kunstniku, avaliku elu tegelase ja ajakirjaniku. Antarktikasse jõuti jaanuaris 2020, kus koos Eesti Vabariigi presidendiga külastati mitmete riikide teadusjaamu. 28. jaanuaril 2020 tähistati Bellingshauseni polaarjaamas Antarktika avastamise 200. juubelit.

Eesti Meremuuseumi rändnäituse ekspeditsioonist on koostanud Urmas Dresen ja Katrin Savomägi (Polaarklubi). 

Lisainfo:
TÜ loodusmuuseum
tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee