TÜ loodusmuusem ja botaanikaaed pälvis kaks Keskkonnakäppa

Avaldatud 12.06.2018

Tänavusel Keskkonnaministeeriumi pidulikul tänuüritusel pälvis Keskkonnakäpa Tartu Ülikooli loodusmuuseumi bioloog Külli Kalamees-Pani „Targa tegutseja“ kategoorias. Samuti pälvis tunnustuse „Tubli tegutseja“ kategoorias Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia eestvedamisel teostatud projekt “Eesti taimevaramu”.

Bioloog Külli Kalamees-Pani on kauaaegne pedagoog, keda tunnustati mitmekülgse töö eest loodus- ja keskkonnahariduse edendajana. “On siiralt hea meel kui südamega tehtud töö saab tunnustust. Külli on loonud Tartu Ülikooli loodusmuuseumis rikkaliku haridustegevuste süsteemi. Ta on õpilaste ja kolleegide poolt kõrgelt hinnatud tegevpedagoog,” ütles loodusmuuseumi näituste ja loodushariduse osakonna juhataja Reet Mägi. 

„Näituse “Eesti taimevaramu“ tunnustus kuulub peamiselt nendele paljudele õpilastele ja õpetajatele, kes koostöös panustasid taimevaramu kogumisse ning kinkisid näituse 100-aastasele Eesti Vabariigile juubelisünnipäevaks,” rõhutas Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg. 

Spetsiaalselt selle näituse  tarbeks loodi herbaariumi koostamise juhend, mida saab ka edaspidi kasutada, samuti koolitati õpetajaid, kes õpilasi juhendasid. Herbaarlehed säilitatakse muuseumi teaduskogus ning nende digipildid ja seotud andmed kanti andmebaasi PlutoF, kus need on kättesaadavad nii teadlastele kui ka kõigile huvilistele eElurikkuse portaali kaudu. „Herbaarlehed võimaldavad uurida tulevikus meie taimestiku muutusi pikema aja jooksul ning on seetõttu väga oluline uurimismaterjal,“ lisas Kõljalg.  

Valik kogutud herbaarlehtedest valmis näitus „Eesti taimevaramu“, mida eksponeeriti esimesena TÜ loodusmuuseumis ning edaspidi rändab näitus üle Eesti looduskeskustes ja koolides. Projekti elluviimisele aitasid kaasa Eesti loodusmuuseum, Tallinna botaanikaaed, Eesti maaülikool ja Keskkonnaamet, samuti aitasid kaasa sihtasutus Kodanikuühiskonna sihtkapital ja EV100 korraldustoimkond.

Keskkonnakäpp on auhind, millega tunnustatakse koole, lasteaedu, õpilasrühmi ja õpetajaid ning keskkonnahariduskeskusi, looduskoole ning asutusi, kes on aidanud suurendada keskkonnateadlikkust ja kujundada säästvat arengut toetavaid hoiakuid. Seekordsed Keskkonnakäpad anti kätte pidulikul tänuüritusel 10. juunil 2018 Tallinna Loomaaias.

Lisainfo: 
Tartu Ülikooli loodusmuuseum
tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee