Tartu Ülikooli loodusmuuseumi uus näitus kannab maailma seljakotis

Avaldatud 24.02.2019

26. aprillil Tallinna Loomaaias avatav Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitus „MAAILM SELJAKOTIS. 100 aastat loodusteaduslikke ekspeditsioone“ on pühendatud rahvusülikooli sajandale juubelile. Tartu Ülikooli loodusmuuseumisse jõuab näitus 27. novembril 2019.

„Maailm on väärt, et teda enam kui kord avastatakse“ – need president Lennart Meri sõnad on motoks Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitusele, mis annab ülevaate Eesti loodusteaduse arengusuundadest viimase sajandi jooksul nähtuna läbi ekspeditsioonide. Näitusele valitud lugudest selgub, kuidas kujunevad loodusteaduslikel retkedel kogutud materjalide ja teadmiste abil ideed liigirikkuse ja looduskeskkonna säilitamiseks.

„Näitusel keskendume geoloogia, zooloogia, botaanika ja mükoloogia valdkonnale, mille ekspeditsioonidelt kaasa toodud materjal talletatakse edasiseks uurimiseks teaduslikes kollektsioonides. Ekraanil saab külastaja näha viimase saja aasta jooksul Tartu teadlaste avastatud uusi liike koos leiuandmetega,“ sõnas Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg. Ta lisas, et Tartu teadlased on avastanud ligikaudu 900 liiki ja nende leiukohtadest on näha, et uurimistöö on viinud teadlasi ekspeditsioonidele üle kogu maailma.

Eri ajajärkude vaimsuse toovad näitusekülastaja silme ette arhiivikaadrid ja ajaloolised fotod. Välja on pandud reisidelt pärit esemeid, millel on teaduslik väärtus, aga millega käivad kaasas ka põnevad lood. Tegevust jagub väikestelegi loodushuvilistele, kes saavad ronida telki ja proovida järele, kui raske on teadlase seljakott. Näitusega koos pakutakse hariduslikke tegevusi õpilastele ja publikuprogrammi.

Näitus avatakse Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuses 26. aprillil kell 16 ja jääb seal külastajatele avatuks kuni 30. oktoobrini. Tartu Ülikooli loodusmuuseumisse jõuab näitus 27. novembril 2019, kuuludes „Rahvusülikool 100“ juubeliaasta kavva.

Näituse kuraatorid on Inge Kukk ja Andro Truuverk, kujundajad Silver Vahtre ja Margot Sakson. Multimeedialahendused teostasid Allan Zirk, Marko Peterson ja Timo Piirmann. Ekspertidena panustasid Mare Isakar, Urmas Kõljalg, Kadri Põldmaa, Ülle Reier, Villu Soon, Ave Suija, Kai Vellak.  Näituse teostas Salibar. Näituse valmimist toetasid Kultuuriministeerium ja Eesti Kulturkapital.

Vaata lisaks eElurikkuse portaalist näituse digitaalseid kaarte ja lisainfot.

Lisainfo:
Andro Truuverk
Tel: 514 1268, 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee