Uus näitus võtab terava tähelepanu alla liikide kuuenda väljasuremislaine

Avaldatud 16.10.2017

Tartu Ülikooli loodusmuuseumis avatakse 18. oktoobril kell 16 näitus “Kaduvate liikide kannul”, mis võtab tähelepanu alla liikide massilise väljasuremise.

Hinnangute kohasel võib aastaks 2050 välja surra isegi kuni kolmandik praegu elavatest liikidest. Kõikide loomade hulk Maal on viimase neljakümne aasta jooksul vähenenud ligi 50%.

Liikide massilist väljasuremist on maailma ajaloos aset leidnud varemgi. Need on toimunud aga ennekõike kliimamuutuste või suure vulkaanilise aktiivsuse tõttu. “Praegust väljasuremislainet eristab varasematest see, et siin peetakse peasüüdlaseks inimest,” kommenteerib looduskaitsja ja näituse kuraator Rein Kuresoo. “Liikide väljasuremise põhjused on üha enam inimtegevusest tingitud või selle poolt võimendatud: keskkonnareostus, võõrliikide levik, kliimamuutused,“ lisab Kuresoo.

Näitus “Kaduvate liikide kannul” koosneb mitmest osast. Muuseumi püsiekspositsioonis ringi jalutades saab nutiseadmest uurida 40 maailma loomaliigi haruldaseks muutumise lugusid ning seda, mida on tehtud nende säilitamiseks. Ajutiste näituste ruumis on üles seatud näitus “Eesti metsa kaduvad liigid”, kus saab tutvuda Eesti metsa arenguetappidega noorest metsast põlismetsani ning teada saada, mil moel mõjutab metsa majandamine meie metsade looduslikku mitmekesisust. Külastaja kohtub näitusel ka selliste Eesti metsa hääbuvate liikidega nagu näiteks lendorav, must-toonekurg, euroopa naarits jt. Mängida saab hariduslikku arvutimängu Eesti metsa elujõust ning loodud on liigilise mitmekesisuse kahanemise põhjuseid tutvustav õppeprogramm koolidele.

Näitus jääb avatuks 31. oktoobrini 2018.

Näituse koostaja: Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed
Kuraatorid: Riste Keskpaik, Rein Kuresoo
Idee: Andro Truuverk
Näituse “Eesti metsa kaduvad liigid” kujundaja: Margot Sakson
Digitaalse näituse teostajad: Allan Zirk ja Nunoonius OÜ
Arvutimängu teostaja: 5D Vision OÜ

Näituse valmimist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Täpsem info:

Rein Kuresoo, looduskaitsja ja näituse kuraator, tel 5254975, rein.kuresoo@gmail.com
Andro Truuverk, TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia zooloogia spetsialist, näituse idee autor tel 514 1268, andro.truuverk@ut.ee
Riste Keskpaik, TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia näituste kuraator, tel 5668 5264, riste.keskpaik@gmail.com