Vahetuv näitus

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi uus näitus „Tolmeldamise võlu ja valu“ keskendub putuktolmeldajatele ja nende tähtsusele nii inimeste kui ka kogu planeedi heaks.

„Taimede ja putukate elu on omavahel keerukalt põimunud, kus üks pool ei saa läbi teiseta ning kogu ülejäänud elusloodus sõltub sellest suhtest,“ selgitas näituse kuraator bioloog Veljo Runnel. „Avame näitusel läbi fotode ja interaktiivsete eksponaatide putuktolmeldajate rikkaliku maailma, kus loodusehuvilisel külastajal ei jää muud üle kui imestust väljendada,“ sõnas Runnel.  

Näitus tutvustab taimi tolmeldavate putukate mitmekesisust, põnevaid kohastumusi ning ka inimtegevusest tekkinud ohte, mis varitsevad nii putukaid kui ka neist sõltuvaid taimi. Näitus tuletab meelde, et selle rikkuse säilimine on tänapäeval suuresti inimese enda kätes. 

Tartu Ülikooli botaanikaaia avamaal eelmisel suvel avatud infotahvlitelt saab uudistada, missugused taimed ja putuktolmeldajad on vastastiku kohanenud. Taimede juures asuvad Infotahvlite asukohad on märgitud infovoldikule, mis on saadaval botaanikaaia külatuskeskuses. 

Näitus avati Tartu Ülikooli loodusmuuseumi Facebooki lehel 4. juunil 2021. Näitust saab külastada muuseumipiletiga ja jääb avatuks Tartu Ülikooli loodusmuuseumi vahetuvate näituste saalis 28. veebruarini 2023.  

Kuraator: Veljo Runnel 
Kujundaja ja graafiline disain: Margot Sakson 
Illustratsioonid: Grete Alt 

Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisainfo:
TÜ loodusmuuseum
tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee