Püsinäitus „Maa. Elu. Lugu“

Püsinäitusel saab rännata läbi Maa elus ja eluta looduse arenguloo Universumi tekkimisest tänapäevase loodusliku mitmekesisuseni. Eksponeeritud on ligi 220 aasta jooksul teadustegevuse käigus kogutud umbes 8000 eksponaati maailma ja Eesti loodusest: kivimeid, mineraale, kivistisi, topiseid, preparaate, luustikke, herbaarlehti jne.

Tartu ülikooli loodusmuuseum

Maa ajaloo ehk geoloogia saalis aitavad kivimid ja kivistised avastada meie planeedi ja selle elustiku kujunemislugu. Saalis saab näha meteoriite, erinevaid kivimeid, sädelevaid mineraale ja paljusid miljonite aastate eest väljasurnud loomade kivistisi.

Millest koosnevad planeedid? Miks on vesi oluline? Miks tekivad vulkaanipursked? Miks Maa on just selline? Kuidas triivivad mandrid? Miks maakaart näeb välja selline ja kas ta on alati niisugune olnud? Kes on siin elanud enne meid? Millest räägivad meile kivistised? Millal tekkis Eestimaa? Kes on siin elanud enne meid ja milliseid jälgi on nad endast maha jätnud? Miks nad kõik välja surid? Kui palju eluvorme on aja jooksul välja surnud ja miks? Kuidas kivimeid määratakse? Kes on ja kui suureks kasvasid rüükalad? Miks tekib jääaeg? Miks Eestimaa näeb välja selline? Kust on pärit kivimid meie jalge all? Mis on maavarad?

Tartu ülikooli loodusmuuseum

Elurikkuse saal tutvustab maailma elustiku liigirikkust. Siit leiab kireva väljapaneku maailma looma-, taime- ja seeneriigist: DNA ja raku mudelid, eluslooduse evolutsiooni selgitavad elupuud ja infot olendite kohta, kelle eksisteerimisest me enamasti teadlikudki pole. 

Kui palju on maailmas loomaliike? Kas linnud ja putukad on loomad? Kes on kellega sugulane? Kui tohutu on mikromaailm? Millised on kõige vanaaegsemad taimed? Mis on samblik? Kas seen käib alati kübaraga? Kuidas kõlavad meie lindude laulud? Kes on bakterid ja kas nad kõik on pahad? Mis on arhed, protistid ja miks me neist midagi teadma peaksime? Kes elavad meie sees? Kes ujuvad ja elavad meie veekogudes? Kes on võõrliigid? Kus asub inimene suures elupuus?  Mis on ühist vähkidel ja putukatel? Kuidas kaasajal liike määratakse?

Tartu ülikooli loodusmuuseum

Elumustrite ehk ökoloogia saalis saab tutvuda looduslike koosluste, luustike ja eksootiliste elusloomadega. Elu eksisteerib üksnes võrgustikena – ükski liik ei saa elada omaette. Saal tutvustab eri kliimavööndite looduslikke kooslusi nagu tundra, taiga, kõrb, savann, troopiline vihmamets. Oma nurgake on saalis ka elusloomadel ja Eesti kalade akvaariumil. Luustike väljapanekus on tähelepanuväärseimad 7-meetrine kääbusvaala skelett ja mammuti kolju. 

Tartu ülikooli loodusmuuseum

Tartu ülikooli loodusmuuseumTartu ülikooli loodusmuuseum

Tartu ülikooli loodusmuuseum

2016. aastal uuendatud püsinäitus ühendab varem eraldiseisnud TÜ zooloogia- ja geoloogiamuuseumide väljapanekud ning on uuendusena lisanud ka botaanika- ja mükoloogiaalase osa.

Ekspositsiooni ja õppeklasside uuendamiseks saime 2010. aastal toetuse keskkonnahariduse infrastruktuuri arendamise meetmest, mida rahastas Euroopa Regionaalarengu Fond ja vahendas SA KIK. Arhitektuurne lahendus KOKO arhitektid ja näituse teostus OÜ Produktsioonigrupp.